Skip to content

9 Talbot StreetMontclair, NJ 07042

Built 1892

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 5, 2007

Property Information

Block1509
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,172
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,600
68%
Improvement Value:$100,700
32%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+0.7%
2024$10,623+4.6%
2023$10,155+1.6%
2022$9,992+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,172DeedBook 12065, Page 4753

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 6297, Page 492

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 6065, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5706, Page 559

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5430, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1892