Skip to content

210 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$716,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block1509
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,619
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,000
50%
Improvement Value:$243,900
50%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,603+0.7%
2024$16,491+4.6%
2023$15,764+1.6%
2022$15,510+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$716,000

To:

Sq Ft2,619DeedBook 20190, Page 55278

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5815, Page 593

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5601, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1897