Skip to content

218 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$952,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block1509
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,100
39%
Improvement Value:$432,900
61%
Total Assessment$709,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,127+0.7%
2024$23,964+4.6%
2023$22,908+1.6%
2022$22,539+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$952,000

To:

Sq Ft2,720DeedBook 20190, Page 66522

Property Sale

SaleMulti
$640,000
DeedBook 12428, Page 6190

Property Sale

SaleMulti
$925,000
DeedBook 12006, Page 3128

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5143, Page 311

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897