Skip to content

139 Valley RoadMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 22, 1997

Property Information

Block1509
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningNC
Sq Footage1,755
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,900
47%
Improvement Value:$222,900
53%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,286+0.7%
2024$14,189+4.6%
2023$13,564+1.6%
2022$13,345+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,755DeedBook 5501, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5435, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 5027, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1902