Skip to content

125 Gates AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1948
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block2104
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings48
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,440,000
21%
Improvement Value:$5,420,400
79%
Total Assessment$6,860,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$233,459+0.7%
2024$231,882+4.6%
2023$221,660+1.6%
2022$218,092+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948