Skip to content

180 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$4,900,000
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block2306
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings71
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,840,000
32%
Improvement Value:$6,062,500
68%
Total Assessment$8,902,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$301,591+0.7%
2024$299,553+4.6%
2023$286,347+1.6%
2022$281,739+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,900,000

To:

DeedBook 5710, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$992,950
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940