Skip to content

5 Walden PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$1,080,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block304
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,949
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
48%
Improvement Value:$465,800
52%
Total Assessment$889,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,273+0.7%
2024$30,068+95.1%
2023$15,412+1.6%
2022$15,164+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,080,000

To:

Sq Ft2,949DeedBook 20201, Page 27533

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,949DeedBook 20190, Page 73552Recorded8/7/2019

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 4916, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1897