Skip to content

43 Lloyd RoadMontclair, NJ 07042

Built 1910

Last Sale Price
$1,165,000
Last Sale Date
Dec 5, 2002

Property Information

Block304
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningRO
Sq Footage4,877
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,000
28%
Improvement Value:$933,400
72%
Total Assessment$1,289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,878+0.7%
2024$43,582+4.6%
2023$41,661+1.6%
2022$40,990+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,165,000

To:

Sq Ft4,877DeedBook 5933, Page 946

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 5517, Page 118

Property Sale

SaleMulti
$635,000
DeedBook 5358, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1910