Skip to content

49 Lloyd RoadMontclair, NJ 07042

Built 1895

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block304
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningRO
Sq Footage3,447
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$361,500
40%
Improvement Value:$544,000
60%
Total Assessment$905,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,814+0.7%
2024$30,606+4.6%
2023$29,257+1.6%
2022$28,786+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

Sq Ft3,447DeedBook 20240, Page 65867

Property Built

Built

Year Built: 1895