Skip to content

1 Walden PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block304
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,040
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,600
70%
Improvement Value:$146,000
30%
Total Assessment$479,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,321+0.7%
2024$16,210+4.6%
2023$15,496+1.6%
2022$15,246+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000

To:

Sq Ft3,040DeedBook 20250, Page 55972

Property Sale

Sale
$404,000

To:

Sq Ft3,040DeedBook 20190, Page 69371

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897