Skip to content

764 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1767

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block304
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,641
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,000
49%
Improvement Value:$205,400
51%
Total Assessment$402,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,694+0.7%
2024$13,601+7.0%
2023$12,717+1.6%
2022$12,513+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,728DeedBook 20220, Page 82902

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,641DeedBook 20190, Page 59860Recorded7/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$350,000

To:

DeedBook 5144, Page 771

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1767