Skip to content

35 So. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1966
Apartment

Last Sale Price
$2,810,000
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block3104
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings14
ZoningR3
Sq Footage7,600
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
32%
Improvement Value:$875,900
68%
Total Assessment$1,295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,099+0.7%
2024$43,801+4.6%
2023$41,871+1.6%
2022$41,197+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,810,000

To:

Sq Ft7,600DeedBook 20190, Page 42716

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 4812, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1966