Skip to content

28 Montclair AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1870

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 31, 2003

Property Information

Block3307
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,848
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,300
49%
Improvement Value:$282,300
51%
Total Assessment$553,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,839+0.7%
2024$18,712+4.6%
2023$17,887+1.6%
2022$17,599+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,848DeedBook 5955, Page 110

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5029, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1870