Skip to content

147 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block3307
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,393
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
45%
Improvement Value:$268,800
55%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,719+0.7%
2024$16,606+4.6%
2023$15,874+29.2%
2022$12,284+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,393DeedBook 20201, Page 4881

Property Built

Built

Year Built: 1902