Skip to content

143 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1900

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Nov 5, 2010

Property Information

Block3307
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,914
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,500
58%
Improvement Value:$161,600
42%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,071+0.7%
2024$12,983+4.6%
2023$12,410+1.6%
2022$12,211+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

To:

Sq Ft1,914DeedBook 12284, Page 5595

Property Sale

SaleMulti
$469,000
DeedBook 6218, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 6077, Page 814

Property Sale

SaleMulti
$50,100
DeedBook 5915, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5838, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1900