Skip to content

131 Grove StreetMontclair, NJ 07042

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1,285,000
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block4308
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
38%
Improvement Value:$295,800
62%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,154+0.7%
2024$16,045+4.6%
2023$15,338+1.6%
2022$15,091+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,285,000

To:

Sq Ft2,332DeedBook 12388, Page 3926

Property Built

Built

Year Built: 1960