Skip to content

201 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1875
Commercial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block2311
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage2,314
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,800
50%
Improvement Value:$348,800
50%
Total Assessment$697,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,739+0.7%
2024$23,579+4.6%
2023$22,539+1.6%
2022$22,177+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

To:

DeedBook 20250, Page 57153

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,314DeedBook 20160, Page 7216

Property Sale

SaleMulti
$600,000

To:

DeedBook 6318, Page 399

Property Sale

SaleMulti
$145,000

To:

DeedBook 5386, Page 848

Property Sale

SaleMulti
$30,000

To:

DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1875