Skip to content

62 Ann St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 2, 1988

Property Information

Block1003
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
66%
Improvement Value:$76,500
34%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+2.0%
2024$8,444-0.2%
2023$8,458-7.3%
2022$9,120+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook 5056, Page 529

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4590, Page 805