Skip to content

69- Lang St

Newark, NJ 07105

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block1003
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
45%
Improvement Value:$87,500
55%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+2.0%
2024$5,887-0.2%
2023$5,896-1.7%
2022$6,000+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923