Skip to content

36-38 W Kinney StNewark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 23, 2024

Property Information

Block116
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,305+2.0%
2024$3,240-0.2%
2023$3,245-1.7%
2022$3,302-32.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 20240, Page 40986

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 12337, Page 2495

Property Sale

Sale
$284,633
DeedBook 6257, Page 520

Property Sale

Sale
$8,000

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4821, Page 545