Skip to content

393 Halsey St

Newark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block116
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$80,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,073+2.0%
2024$3,012-14.6%
2023$3,529-1.7%
2022$3,591+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 12337, Page 2495

Property Sale

Sale
$284,633
DeedBook 6257, Page 520

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4704, Page 599