Skip to content

203 Vanderpool St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$3,400,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block1178
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
70%
Improvement Value:$37,500
30%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+2.0%
2024$4,660-0.2%
2023$4,668-1.7%
2022$4,750+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,400,000

To:

Sq Ft1,369DeedBook 20230, Page 34711