Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
229 Miller St
Newark, NJ 07114
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2004
Property Information
Block1178
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99
Building Details
Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$87,500
73%
Improvement Value:$31,900
27%
Total Assessment$119,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,541 | +2.0% |
| 2024 | $4,451 | -0.2% |
| 2023 | $4,458 | -1.7% |
| 2022 | $4,537 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.