Skip to content

227-229 Vanderpool St

Newark City, NJ 02410

Commercial

Last Sale Price
$2,024,000
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block1178
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
75%
Improvement Value:$49,000
25%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454+2.0%
2024$7,307-0.2%
2023$7,319-5.9%
2022$7,775+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,024,000

To:

DeedBook 20230, Page 34872

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5918, Page 863