Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
162 Astor St
Newark, NJ 07114
Last Sale Date
Jul 27, 2001
Property Information
Block1192
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$20,000
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$20,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $764 | +2.0% |
| 2024 | $749 | -0.2% |
| 2023 | $751 | -1.7% |
| 2022 | $764 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.