Skip to content

166 Astor St

Newark, NJ 07114

Built 1997

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block1192
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,146
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
16%
Improvement Value:$347,800
84%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,756+2.0%
2024$15,445+51.3%
2023$10,205-1.7%
2022$10,385+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft4,146DeedBook 20210, Page 46832

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12213, Page 4436

Property Built

Built

Year Built: 1997