Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1113
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
53%
Improvement Value:$52,900
47%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,294+2.0%
2024$4,209-0.2%
2023$4,216-1.7%
2022$4,290+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft972DeedBook 20170, Page 93158

Property Built

Built

Year Built: 1988