Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2001

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1208
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,028
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
42%
Improvement Value:$82,100
58%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+2.0%
2024$5,297-0.2%
2023$5,306-1.7%
2022$5,400+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988