Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2012

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1310
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,047
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
48%
Improvement Value:$65,000
52%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+2.0%
2024$4,660-0.2%
2023$4,668-1.7%
2022$4,750+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988