Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 15, 2011

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1414
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage997
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
43%
Improvement Value:$79,500
57%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,305+2.0%
2024$5,201-0.2%
2023$5,209-1.7%
2022$5,301+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft997DeedBook 12329, Page 8329

Property Built

Built

Year Built: 1988