Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 4, 2018

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1609
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,481
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$115,900
66%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,689+2.0%
2024$6,558-0.2%
2023$6,568-1.7%
2022$6,684+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,481DeedBook 20181, Page 10559

Property Built

Built

Year Built: 1988