Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Apr 20, 1990

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1803
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage959
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
44%
Improvement Value:$77,100
56%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,214+2.0%
2024$5,111-0.2%
2023$5,119-1.7%
2022$5,210+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500

To:

Sq Ft959DeedBook 5122, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1988