Skip to content

227 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block1779
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
19%
Improvement Value:$109,900
81%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,180+2.0%
2024$5,078-0.2%
2023$5,086-1.7%
2022$5,176+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910