Skip to content

263 S 8th St

Newark, NJ 07103

Built 1897
Other Exempt

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block1781
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,458
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
6%
Improvement Value:$418,100
94%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,042-1.7%
2022$1,060+1.0%
2021$1,049+1.8%
2020$1,030+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft4,458DeedBook 20190, Page 73550

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 6092, Page 787

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5425, Page 510

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5153, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1897