Skip to content

156 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1893

Last Sale Date
May 21, 2043

Property Information

Block1812
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
23%
Improvement Value:$104,800
77%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,176+2.0%
2024$5,074-0.2%
2023$5,082-1.7%
2022$5,172+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,332DeedBook 20230, Page 40187

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,084DeedBook 20190, Page 65925Recorded7/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1893