Skip to content

229 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 8, 1989

Property Information

Block1930
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
14%
Improvement Value:$111,900
86%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+2.0%
2024$4,873-0.2%
2023$4,880-1.7%
2022$4,967+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft3,264DeedBook 5066, Page 241

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4741, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1897