Skip to content

219 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1897
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 30, 1989

Property Information

Block1930
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,285
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
13%
Improvement Value:$129,200
87%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,628+2.0%
2024$5,517-0.2%
2023$5,526-1.7%
2022$5,624+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-013639-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft3,285DeedBook 5065, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1897