Skip to content

184 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block1911
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,086
Acreage78.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
13%
Improvement Value:$118,400
87%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,161+2.0%
2024$5,059-0.2%
2023$5,067-1.7%
2022$5,157+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft4,086DeedBook 6069, Page 935

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5463, Page 714

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5401, Page 302

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4872, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1910