Skip to content

386 New St

Newark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block1838
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,590
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
6%
Improvement Value:$309,000
94%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,459+2.0%
2024$12,213+70.4%
2023$7,169-1.7%
2022$7,296+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,590DeedBook 20220, Page 47634

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12277, Page 2119

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6400, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6024, Page 457