Skip to content

535 Central Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block1856
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
18%
Improvement Value:$190,700
82%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,869+2.0%
2024$8,694-0.2%
2023$8,708-14.1%
2022$10,138+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 12074, Page 2418

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6351, Page 466

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6207, Page 221

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6124, Page 141

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5473, Page 31