Skip to content

122-124 S 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block1858
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,118
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
8%
Improvement Value:$252,600
92%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,428+2.0%
2024$10,222+55.2%
2023$6,587-1.7%
2022$6,703+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft3,422DeedBook 20210, Page 32745Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

Sq Ft3,422DeedBook 20190, Page 53041Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft3,422DeedBook 20190, Page 53036Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5259, Page 892

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4865, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1910