Skip to content

118 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1893

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 18, 2011

Property Information

Block1884
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,429
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
15%
Improvement Value:$121,600
85%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,415+2.0%
2024$5,309-0.2%
2023$5,317-1.7%
2022$5,411+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft3,429DeedBook 12308, Page 9226

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6262, Page 686

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5053, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1893