Skip to content

295-297 Sussex Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block1884
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1SC.B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
48%
Improvement Value:$101,700
52%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,423+2.0%
2024$7,277-0.2%
2023$7,289-1.7%
2022$7,418+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 20230, Page 60592

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 4859, Page 56