Skip to content

293 Sussex Ave

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block1884
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,276
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
8%
Improvement Value:$247,300
92%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,222+2.0%
2024$10,021-0.2%
2023$10,037-1.7%
2022$10,214+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft3,276DeedBook 12513, Page 8893Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$252,350
DeedBook 12358, Page 8275

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6180, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$30,817
DeedBook 5904, Page 383