Skip to content

180 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block1911
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,504
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,600
12%
Improvement Value:$126,600
88%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+2.0%
2024$5,376-0.2%
2023$5,384-1.7%
2022$5,480+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$41,777
DeedBook 5604, Page 181

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5129, Page 911

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 4870, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1920