Skip to content

155 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$247,200
Last Sale Date
Apr 25, 2006

Property Information

Block1911
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$13,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$517+2.0%
2024$507-0.2%
2023$508-1.7%
2022$517+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$247,200

From:

To:

DeedBook 12443, Page 1598Recorded7/2/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,008
DeedBook 5193, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1900