Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
174 2nd St
Newark, NJ 07107
Public Property
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2025
Property Information
Block1911
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$14,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2019 | $516 | +3.5% |
| 2018 | $499 | +4.0% |
| 2017 | $480 | +6.7% |
| 2016 | $450 | +5.0% |
Property History
No events match the selected filters.