Skip to content

201 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block1912
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
18%
Improvement Value:$86,500
82%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,005+2.0%
2024$3,926-0.2%
2023$3,932-1.7%
2022$4,001+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,612DeedBook 20240, Page 43097Recorded7/25/2024

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 20240, Page 43097

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4996, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1880