Skip to content

196 1st St

Newark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block1912
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
14%
Improvement Value:$115,100
86%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,077+2.0%
2024$4,977-0.2%
2023$4,985-1.7%
2022$5,073+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,540DeedBook 20180, Page 39444

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4885, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1890