Skip to content

194 1st St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 8, 2010

Property Information

Block1912
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,466
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
12%
Improvement Value:$141,000
88%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+2.0%
2024$5,942-0.2%
2023$5,952-1.7%
2022$6,057+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft4,466DeedBook 12276, Page 5024

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6306, Page 16

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5070, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1900